Bereketzade Mh. Hacı Ali Sk.No:8 D:1
Galata 34420 Beyoğlu, İstanbul

+90 212 243 1900
[email protected]

   Brand is you

   Yeni Bir Öykü Yeni Bir Kimlik

   ÇİLEK

   Dünya Bankası’nın 2015’te hazırladığı rapora göre Türkiye’nin uluslararası pazarlarda global tanınırlığa sahip 3 markası var: Türk Havayolları, Mavi ve Çilek

   Genç ve çocuk odasında Türkiye’nin tartışmasız pazar lideri olan Çilek, gerçek bir global oyuncu olabilmek için üretim, dağıtım ve müşteri hizmetleri gibi alanların yanında markasına yatırım yapması gerektiğinin farkında olan nadir isimlerden biri.

   Hem yurt içinde hem de yurt dışında dünya standartlarında bir marka olabilmenin başlangıç noktası ise oldukça açık: İşletmenin ruhuna uygun özgün bir hikayeye sahip olmak; ardından bu öyküyü markanın tüm iletişim kanallarında düzenli, daimi ve istikrarlı bir şekilde işlemek. 

   Çilek Hikayesi

   Brand is You’nun Çilek için 90 günde hazırladığı marka hikayesi pratik ancak uygulaması cesaret isteyen bir felsefeye dayanıyor: 20 yıldır çocuk ve genç odası üreten Çilek aslında bir mobilya markası değildir. Çilek gerçekte mobilya değil düş üretir. Ürünleriyle çocukların düşlerini besler, onlara ilham veren ve hayal güçlerini geliştiren dünyalar tasarlar. Çilek’e göre bir markanın sahip olabileceği en değerli şey hayal gücüdür. Bilgi ve teknoloji sizi sadece A noktasından B noktasına taşır. Hayal gücü ise her yere…

   Hikayeyi Şirket Kültürüne Dönüştürmek

   Hikaye dediğimiz şey kurumun temel vaadi. Varoluş sebebi. Dünyayı değiştirme hayali. Ancak öyküyü yazmak kadar sürdürülebilir bir kurum kültürüne dönüştürmek de önemli.

   İşte bu noktada Brand is You, “Düşle” mottosunu Çilek için topyekün bir kurum refleksine dönüştürdü. İlk adımda şirket evraklarının tamamı yeni öykünün verdiği ilham ile baştan tasarlandı. Markanın iletişim faaliyetlerinde kullandığı ana ve yardımcı tipografiler yenilendi. Şirket içi yazışma formları ve endüstriyel tasarım malzemeleri yenilendi.

   Hikaye akılda kalıcı bir şarkıya dönüştürüldü ve tüm reklam filmlerine eklendi. Öyküyü vücuda getirebilmek için mağaza paketleri hazırlandı ve bayi uygulamaları sistematize edildi. Markanın kullandığı ilanlar yeni marka kılavuzu ile yeniden tasarlandı. İlan standartları kalıcı kılındı. Markanın web sitesi ve sosyal medya kimliği hikaye ile paralel hale getirildi.

   Yolun sonunda gelinen nokta, öyküyü anlatmak için çekilen marka filminin son satırları ile uyumluydu: “Siz de sahip olduğunuz en değerli şeyi fark edin. Düşleyin. Tıpkı bizim gibi, yaşamınızın değiştiğini fark edeceksiniz!”